Výchova kluků nejen v Čechách…

Tesat do kamene… Ovšem s řešením to bude horší…

Narazila jsem na zajímavý blog, kde autor dovedl přesně vystihnout to, co jsem se pokoušela nesměle naťuknout taky o výchově kluků…
Už několik set let nám mužům říkají už od první třídy základky, že indiáni nebrečí, že pocity jsou pro ženský a že vše má své zcela logické řešení. To by ale ještě nebylo tak zlé. Horší je, že jsme spolu s údajně nespolehlivými emocemi hodili přes palubu i všechno, co nepasuje do racionálního a vysvětleného světa, tedy všechny mýty, jež dřívější muži vyprávěli chlapcům u táborových ohňů, veškerou iracionalitu nebezpečného lovu a nejisté mořeplavby, kompletní touhu po hloubce hvězdného nebe. To už stejně v důsledku přesvětlení noční oblohy nevidíme. Vydáváme se do přírody na hi-tech kolech zcela ohelmováni a navlečeni do směšnou reklamou potisknutými umělohmotnými dresy. Vše divoké prožíváme chráněni celotělovými prezervativy nebo přigurtováni státní technickou kontrolou schválenými popruhy. A protože ani to není zcela bezpečné, nejlépe se cítíme ve virtuálním světě, kde si hrajeme na lásku, válku a smrt, aniž bychom museli tyto tři pro muže tak důležité bohyně zažít na vlastní kůži. No risk today.
Ve virtuálním prostoru také není žádné místo pro naše otce – mužské předky, kteří ale stejně už dávno nejsou to, co by měli být – našimi učiteli a průvodci neznámým světem. Nezasvětili nás do svých povolání, protože prostě nejsou povolaní; jsou pouze zaměstnanci anonymních korporací, příliš zaměstnáni, než aby si všimli, že jim zcela chybí to, co dřívější muži nazývali posláním. Namísto nich nás od mládí až do období, kdy bychom se měli stát bojovníky, učí ve státních institucích hodné paní učitelky předmětům, při kterých se náš probouzející se mužský duch tak nudí, že buď docela zdechne, nebo se stane hyperaktivním, v důsledku čehož nám školní psychiatr předepíše uklidňující prášky. Opravdu se někdo diví, že mladí muži dnes přestávají mít chuť na flirt a sex, tedy na ten skutečný, zpocený a vonící, že se zabývají raději svým inteligentním mobilem než spolužákyněmi, nebo že se hromadně utíkají do pití do němoty či drog?

Advertisements
Příspěvek byl publikován v rubrice Fade to black. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

10 responses to “Výchova kluků nejen v Čechách…

 1. Sedmi, jsem moc ráda, žes to sem dala. Četla jsem kdysi velmi něco podobného od pana Jana Bílého. Ten také popisuje význam nebezpečí a překonání překážek, když se má z kluka stát chlap. Mám mezi svýma známýma jednoho, který se po pubertě utrhl a jel na loď do severního moře, aby tam dva měsíce bojoval o život. Pak strávil studia ani né tak učením se nesmyslů, ale rozvíjením svých sociálních dovedností s holkama. A pak nabíral vědomosti v různých oblastech, které nijak nesouvisely s jeho profesním zaměřením. Výsledkem je MUŽ, který ví přesně, kdo je, nepotřebuje se nikomu podbízet a nikdo ho neopije rohlíkem. Pro svou ženu je fakt oporou a pro kámoše parťákem, se kterým není nikdy nuda a jen tak se nelekne. Z toho plyne, že to lze docílit i dneska i s tím houfem hodných učitelek. Díky za téma.

  • To je nejspíš ten stejný pán… Diky za zkušenost, že to jde… Nejspíš mi nezbude než syna vykopnout na zkušenou, až bude čas…

 2. Tak je mi nějak líto, že můj manžel nemá syna 😦 Určitě by byl dobrý otec a uměl by chlapce vychovat tak, že dokáže ukázat své city, a nebojí se porvat se ani se smrtí 🙂 Jen jestli já bych to dovolila :-)))

 3. pravý muž
  Tati, kdo je to muž?“
  „To je takový člověk, který je velmi silný, vše dělá pro svoji rodinu, chrání ji, stará se o ni a má jí rád.“
  „Tati, já bych chtěla být takovým mužem jako je maminka.“

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s