The OTHER water bucket challenge…

otherwaterbucket

Advertisements
Příspěvek byl publikován v rubrice Fade to black. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

10 responses to “The OTHER water bucket challenge…

 1. áno, jistě. Čekala jsem, kdy to někdo vytáhne. Klasika. Jakýkoli dobrý úmysl se dá vždycky zesměšnit tím, že se vytáhne Afrika.

  Aby bylo jasno, původní Ice bucket challenge byla akce mezi studenty. Buď dáš sto dolarů na ALS, nebo jen deset, ale poleješ se vodou. Podotýkám, že v USA je sto dolarů pro běžného studenta pořádná páka. Pak někdo vyzval první celebritu. A dary se začaly hrnout. Protože dnešní svět je takový, celebrita má hodně fanoušků, takže když se předvede v mokrém průsvitném tričku a řekne „Přispějte na charitu“ tak na charitu přispějí i ti, co o ní v životě neslyšeli. A to se dělo – v darech posílaných online mají možnost lidé uvést, proč darují, a nevěřili byste, kolik jich napsalo „protože jsem viděl to a to video“. Nechtějte po běžných lidech, aby měli vznešené důvody. Jakýkoli důvod je dobrý.

  ALS je nemoc, která do dneška neměla moc velkou podporu. V USA jí trpí „jen“ nějakých 30 000 lidí. To je příliš málo na to, aby její výzkum a organizace pro pomoc lidem s ALS dostávali granty. Dneska mají najednou nejen na výzkum léku, ale hlavně na pomoc lidem, kteří ji potřebují. Invalidní vozíky, rampy, dýchací přístroje, krémy na proleženiny.

  A to všechno proto, že si pár celebrit vylilo na hlavu kbelík vody. Že se tím lidé pobavili. A že přispěli na charitu.

  A pak musí přijít nějaký idiot a říct „přispíváte blbě, tamhle se mají lidé ještě hůř.“

  Vždycky se někde lidé budou mít ještě hůř. Proto ale nebudu plivat na lidi, kteří něco dělají aspoň někde.

  • 1/ vtip je vtip
   2/ v ČR existuje delší dobu konto, na které lze přispět, a to proto, že i v tady jsou nemocní ALS (cca 700 lidí). Přispět se dá i jednotlivcům, protože euthanasie je zakázaná a částka na důstojné dožití převysoká.
   3/ jak jsem postřehla – přispěli z českých ti, kteří na charitu přispívají. Někteří dokonce – ne přímo na ALS, ale třeba i na charitu pro psy? přitom, kdyby se zúčastnění podívali zjistili by, že existuje EPIRARE – v ČR třeba NRHOSP, ev. ORPHA (ČAVO) – a nemocí je tam víc než se běžně tuší)

  • > A to všechno proto, že si pár celebrit vylilo na hlavu kbelík vody. Že se tím lidé pobavili. A že přispěli na charitu.

   Dovedeno do důsledku, pragmaticky: lidi v Africe (resp., abychom to zobecnili, kdokoliv „potřebný“) holt musí najít nějakou celebritu, která udělá něco zábavného. Čím bláznivější nápad, tím lépe.

   AKA viral marketing, market share increase.

   Pokud jde o historii, vypadá to, že původ není zcela jasný. Co se zdá být jasné je fakt, že ve svých počátcích byly cíle více diverzifikované (podpora charity obecně) podpora specificky pro ALS přišla až později (protože „někdo někde znal někoho, kdo má ALS“).

   ttp://en.wikipedia.org/wiki/Ice_Bucket_Challenge

   • Najděte si video, kde člověk, jehož babička zemřela na ALS, matka je ve fázi umírání a on sám byl diagnostikován nedávno, mluví o tom, jaké je to žít s ALS a jak vděčný je za ten „bláznivý nápad“, který pomáhá.

    Nezáleží mi na tom, kdo se jak zviditelnil. Záleží mi na tom, že díky tomu spousta lidí pomohla.

    Virální marketing funguje. Taková je doba.

   • Nevyléčitelných nemocí, na které se umírá, je řada. A žádná z těch smrtí není příjemná, neřku-li důstojná. Porovnávat je nemá moc smysl (protože pro každého bude asi nejspíš nejdůležitější ta nemoc, kterou sám má, nebo se kterou má nějakou osobní zkušenost), spíš jde o to si ten fakt uvědomit.

    Fakt, že něco má _pozitivní_ stránky (které nikdo nezpochybňuje – ani já, ani Sedmi tím obrázkem – že vy máte tendenci to tak vidět je váš problém, ne náš) snad ještě neznamená (jak by se zdálo z vašeho komentáře), že by nebylo možné upozornit i na stránky _negativní_. Nebo je dokonce i kritizovat.

    První „podpásovka“ v této lapálii totiž není ten obrázek (ten „jen“ upozorňuje na souvislosti, dává tu kampaň do širšího kontextu), ale váš poukaz na to, že „se vytáhne Afrika“. A proč podpásovka? Inu, proto, že většinou takový „argument“ diskusi buď zcela ukončí, nebo se ta diskuse zvrhne na obhajování jednotlivých stanovisek.

  • hm, chapu… ale neda mi to, pripada mi to cele jako koncept proste postavene na hlavu. Je fajn, ze se tim i jako vedlejsi produkt vyberou nejake penize na dobrou vec, ale nechapu, proc je k tomu nutny ten cirkus kolem… navic, kdyz trochu odzoomujes od ALS vs. Afrika, tak cely problem je, ze vyresit chudobu a dalsi problemy proste neni v zajmu tech, co by to vyresit mohli, kdyby chteli:

   Sto nejbohatších lidí na světě vydělalo v roce 2012 přes 240 miliard dolarů (180 miliard eur). Tyto peníze by stačily na to, aby ukončily extrémní chudobu na celém světě – čtyřnásobně. Informaci přináší organizace Oxfam.

   „1 procento nejbohatších lidí světa zvýšilo své příjmy za posledních 20 let o 60 procent,“ uvádí se v nejnovější zprávě uvedené organizace. http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/1574

   • Protože dneska už bez cirkusu prostě lidi na dobrou věc neupozorníš, proto!

    Malé množství nechutně bohatých a moře chudých bylo na světě už myslím v biblických dobách. A od té doby se ještě nepřišlo na to, jak to změnit, pokud nepočítáš sociální experimenty končící v gulazích.

    Tohle mi strašně připomíná jednu pasáž z textu Jesus Christ Superstar, jestli jsi ten muzikál viděla.

   • videla, dokonce nekolikrat, je to moje srdcovka a texty znam zpameti… myslis „neni v nasi moci vsem byt ku pomoci, davum zahnat bidu hlad.. chudi budou stale, za kazdeho krale, musi se dal s nouzi rvat“… tohle?

   • tos mi teda dala. ted jsem si to musela jit pusit a budu si to zase zpivat minimalne tyden… 😀

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s