Kino a střet kultur

Dneska jsme šli se Lvem po hrozně dlouhé době do kina. Sedli jsme si mezi prvními a po nějaké době přišla indická rodinka s miminkem a asi čtyřletou holčičkou.
Film byl od šesti, ale přeci jen na X-meny bych asi tak malé dítě nebrala, o asi půlročním miminku ani nemluvě.
Okomentovala jsem to slovy, že příště nečekáme na hlídání 🙂
Asi v půlce filmu došlo k nevyhnutelnému, miminko začalo během klíčové dramatické scény hlasitě protestovat. Po chvíli se ze sálu ozvalo perfektní angličtinou: „What kind of a selfish bi… brings a baby to the movies?“
Půlka sálu se začala smát,  holčička se začala zmateně ptát rodičů, jestli to bylo funny… Po chvíli opustila matka s miminkem sál a pak odešel i otec s malou holčičkou.
Zajímalo by mne, jestli vůbec věděli, na co jdou. A jestli je v Indii obvyklé brát miminka do kina. Nebo si řekli, že to risknou a uvidí?
Dokážu se docela dobře vcítit do situace, kdy jste sami v cizí zemi a už máte všeho plný kecky, hlídání žádné… Ale i tak…

Advertisements
Příspěvek byl publikován v rubrice a tak tu žijem.... Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

42 responses to “Kino a střet kultur

 1. nevím, jak je to v Indii. jaké je to sama v cizí zemi, bez hlídání – to vím. Do kina bych s miminem nevyrazila.. Nemyslím, že se jedná o střet kultur – spíš odlišný přístup. Stejně by podle mých zkušeností reagovalo okolí na jakoukoli jinou – včetně české ..

  • No ten komentující byl podle všeho mladý rodilý mluvčí, takže se dá očekávat, že sám takovou zkušenost nemá… ale myslím si, že například ve Švédsku by si to nikdo nedovolil… jednak nekorektní k menšině a druhak se tam nikdy nekomentuje chování cizích dětí… otázka, jestli je to dobře nebo ne…

  • taky jsem neverila svym ocim… ale na druhou stranu uz dneska nejsem tak rychla s odsudkem, spis by me fakt zajimalo, jak to bylo, co je k tomu vedlo a jestli je to treba v Indii normalni…

 2. V Aeru je přímo jeden cyklus pro matky s malými dětmi. Dopolední představení, snížená hlasitost atp. Ale popravdě si to vůbec nedovedu představit, jestli se tam sejde víc lidí s miminy nebo i batolaty. A nevím, jaké typy filmů tam dávají. No nešla bych, ani do normálního kina, ani na speciální programy.

 3. Poptám se ti spolužačky – indoložky 🙂 Nevím, kde jsem k té informaci přišla, ale kdesi jsem slyšela-četla, že v Indii člověk film pomalu neslyší, protože lidi se tam vybavují, živě pokřikují na hrdiny a tak. Takže já bych si tipla střet kultur.

 4. Tak jsem divná, ale já jsem v šoku z chování toho komentátora… Naprosto nepřijatelné, pro mě. Miminku se nestala žádná újma, znám lidi, co chodí s miminky na rockový koncert, boha jeho, no a? Stačilo by slušně požádat, že ruší a jestli nemohou odejít :((

   • Že by i oni ? Kulturu výchovy a vztahu k dětem znám z vyprávění mého muže, já tam nebyla? Copak amíka rozhodilo na malém dítěti v kině(u?). Při jejich „specifické„ ?…..Naši netoleranci, xenofobii, přejímání těch horších světových paradoxů znám a pranýřuji stále, to že někomu vadí děti kdekoliv, to bude novinka a velice odsouzeníhodná, co takhle do letadla, vlaku, nebo jinam, kde by dítě mohlo někoho, něčím obtěžovat? (sehnat si hlídání) ? Mám ráda mámy, co mají své děti přímo na svém těle a všude s sebou. Nenechte si to líbit maminy! Já bych s kina neodešla.

 5. Aničko, komentátor to přehnal, ale tohle je opravdu otázka ohleduplnosti… měl být ohleduplný jak on, tak ale i ta rodina. Upřímně řečeno, miminka patří všude možně, jen ne do kina. Pokud tedy nespí. Spousta lidí, hlasitý zvuk. Na rokový koncert bych ho tedy fakt nevzala :-)) A když trochu povyroste, tak jsou určitě filmy, které to dítě vidět nemusí. Asi jako bych ho nenechala dívat na televizní zprávy v TV. A když začne plakat, tak je to jasné znamení pro rodinu, že má metelit pryč a nerušit. Jo, šla jsem s dcerou sestře na promoci, ale seděly jsme téměř u vchodu, kdyby začala vyvádět. A to nebyla miminko. Ale ještě nebyla ve věku, kdy by vydržela hodinu sedět u něčeho, co by ji nebavilo.

  • Patřívalo ke slušnému vychování nechodit na koncerty i jen s rýmou – aby člověk nerušil ty, co tam přišli poslouchat (to ovšem bylo o koncertech vážné hudby). S malým dítětem – nepředstavitelné!

   Ona je to, koneckonců, bezohlednost i vůči tomu dítěti. Hlasitý zvuk je jen jeden z problémů – a podle míry hlasitosti může to dítě utrpět nejenom trauma, ale i poškození sluchu – na tom rockovém koncertě tedy určitě, to by bylo hnedle na zavolání sociálky, IMHO. Možnost přenosu infekčních nemocí mě napadá jako další potenciální problém.

   „Jasné znamení pro rodinu, že má metelit pryč“ – to snad přece i kvůli tomu dítěti.

   Že to ten Američan přehnal – inu, asi to v sobě nějakou chvíli dusil – tu, jím pravděpodobně pociťovanou, bezohlednou nespravedlnost (protože „tohle se přece nedělá“ – jak těm lidem okolo, tak ani tomu dítěti ne!).

   (Ale třeba „při tom prožívání vzteku zůstal vnitřně vyrovnaný“!! 😀 ).

   Bohužel, multikulturní soužití přináší i problémy – třeba právě zrovna tohoto typu; co může být normální v jedné kultuře je vnímáno jako porušení pravidel soužití v jiné. A bude hůř. Proč, protože pravidla PC nedovolují o těchto problémech mluvit – a ty tedy zůstávají neřešené, se všemi důsledky z toho plynoucími. A frustrace se hromadí – až to nakonec, jednoho krásného dne, bouchne.

   ———

   Děti do letadla, … – to je přece něco úplně jiného. Cestovat se musí. Vylučování rodin s dětmi protože ty děti křičí by byla diskriminace.

  • ja jsem byla brachovi na svatbe, kdyz May byly asi dva mesice… taky jsem se snazila, aby byla v klidu, ale ne uplne se to darilo… je to tezky…

   • No jo, svatba bratra, to je něco jiného. Když měla ta moje křest, tak to abych ji tam byla snad ani nebrala :-)))) No, beztak to všechno, včetně slavnostního oběda, prospala :-))

 6. Mnoho lidí by rádo vnutilo mámám myšlenku, že do tramvaje dítě nepatří, kdo má čichat, když se pokaká. Dítě je vaše součást a pokud někam chcete jít, má jít s mámou, nebo ho odložit? nebo nežít? A pán, ať si s ohleduplností a rýmou trhne.

  • Ale, ale, Aničko, tebe to nějak prudí :-))) Což mě udivuje i proto, že je to většinou právě ta starší generace, která by nás nejradši viděla s miminky a dětmi doma nebo na pískovišti. A jsme to my, které už okupovaly jak ty tramvaje, tak kavárny a restaurace 🙂 Kojíme na veřejnosti. Dokonce 🙂 Nemyslím, že když budeme brát na ty naše děti a na ostatní lidi trochu ohledy, tak budeme nějak usurpované. Prostě pár let nebudeme chtít sobecky chodit na koncert, pokud naše dítě nebude zrovna spát 🙂 Je to asi rok, mohlo jí být tak 6 let, chtěla jít ta moje malá na Giselle (v první půlce baletu hlavní hrdinka zemře, druhá půlka se odehrává na hřbitově, samý duch mrtvých děvčat, to ji strašně baví. Navíc to nebyl její první balet, jen první večerní představení). Babička koupila neprozřetelně lístky do páté řady. Příště jsme šly zas do lóže. (Nic strašného nedělala, ale stejně tam ještě nepatřila.) Když už dítě s sebou beru (nebo spíš ono mě), tak musí znát pravidla chování na daném místě a pokud je nerespektuje, musí jít někam, kde to vadí o něco málo méně. A pokud to ani tam nezvládne, tak si prostě ještě musí počkat. A rodič to snad zvládne.

  • no jo, ale kino a film pro dospele (tenhle byl pristupny od 12ti a neumim si predstavit tam vzit Mayku, natoz Lilly…) je trochu jina situace, nez tramvaj nebo treba kavarna s koutkem odpoledne… nesoudim, jen by me fakt zajimalo, co je k tomu vedlo. A ano, ten komentar mohl a mel byt vedeny slusne, kdyz uz…

   • > ten komentar mohl a mel byt vedeny slusne, kdyz uz…

    No, to máš sice naprostou pravdu, ale je potřeba si též uvědomit, že takhle (nebo i hůř) to může dopadnout, když někdo nerespektuje společenské normy – tím, že například jedná na základě jednostranně pociťovaných „entitlements“, bez opory ve většinové kultuře. Nedá se nic dělat, nežijeme na pustém ostrově, a nějaká pravidla se prostě respektovat musí.

    A ono je, v situacích, kdy někdo ta pravidla porušuje, jednoduché reagovat stylem „na hrubý pytel hrubá záplata“ – taková reakce se racionalizuje (též jako „entitlement“!) velice snadno. Entitlements vzniklé takovou racionalizací – buď jako práva, která si člověk myslí, že má (ale ve skutečnosti, v obecném povědomí, nemá), nebo třeba racionalizací určité situace (kdy někdo vezme vývoj situace do vlastních rukou a „napravuje nepřístojnosti“) – jsou „slippery slope“ a jsou přímou cestou do pekla.

    Tím určitě nemám v úmyslu omlouvat ten komentář. Spíš mi jde o to, zamyslet se nad prvotními příčinami té situace (v kontrastu s odsouzením následků).

    Řekl bych, že eskalaci napětí, v této situaci (a více či méně exponované reakci, podle toho, jak dlouho by situace trvala), by se dalo předejít pouze tím, že by dítě buď přestalo křičet, nebo že by ta rodina opustila kino včas sama (což by, IMHO, „normální“ člověk udělal, už kvůli tomu dítěti).

    > nesoudim, jen by me fakt zajimalo, co je k tomu vedlo

    No, mě by navíc, v té souvislosti, zajímalo, jestli jen neuvažovali nad možným vývojem situace (který, podle mého názoru, bylo lze očekávat, s poměrně vysokou pravděpodobností), nebo zda třeba i uvažovali, ale nepřikládali tomu význam, anebo jestli – možná, v kontextu jejich zvyklostí (daných jejich kulturním zázemím) – považovali takovou situaci za normální.

   • Milá sedmikrásko, je-li v mém rozhovoru nějaké sprosté slovo, klidně smažte a zakažte mně přístup, proto, že teď, před chvilkou, jsem sprostá byla!

  • Tramvaj jako letadlo – cestovat se musí. Vylučovat někoho za něco, co nemůže ovlivnit, by byla diskriminace. Měl jsem pocit, že jsem se vyjádřil celkem jasně.

   Pokud jde o ohleduplnost – existují určité společenské normy (psané – „social contract“, i nepsané), kterým se společnost dobrovolně (těm nepsaným) nebo z donucení (lidská práva, zákony) podřizuje. V závislosti na daném konkrétním kulturním prostředí.

   Realisticky, kino je prostředí, kam lidé přijdou s určitými očekáváními. Mezi ně jistě patří i očekávání, že představení nebude zbytečně rušeno. Lze samozřejmě diskutovat – a přijímat kompromisy – co je, a co ještě není, tím „zbytečným rušením“, ale počítám, že plačící miminko v kině za „normální situace“ (tj., pokud třeba to představení není určeno speciálně pro rodiny s plačícími dětmi) prostě nemá co dělat. Z ohleduplnosti jak vůči těm lidem, tak koneckonců i vůči tomu dítěti.

   Rýma (infekce, a podobné „lapálie“). Inu, dospělý člověk by měl být schopen pochopit, že má nějakou zodpovědnost za své činy, a že to, co dělá, sice nemusí, ale _může_, mít následky, a že tudíž existují nějaké hranice. Vystavovat dítě stresu – tam, kde to není z nějakého důvodu nezbytné, třeba např. proto, že se člověk chce pobavit (AKA žít) – je, podle mého názoru, už za tou hranicí.

   • Já jen, že mám pocit, že je to film pro děti! Vy si své zákony a práva laskavě strčte za klobouk, proto, že mě zajímají spíše ta práva dětí a matek. Nedávno jsem jednoho takového, co řekl mamině “ kojit na veřejnosti, že je nemorální„ , vyhodila z čekárny u lékaře.

   • x-men neni film pro deti… oficialne je to od 12 let, ale to je fuk. Kojeni na verejnosti, to je uplne jina otazka, to je bez debaty …

 7. Pingback: Batolata v restauracích a v kině | Luxusní život Vanilky

 8. Hele byli jsme na Fidji a normalni to je, chodi cela rodina vcetne deti a minimek a mimochodem tady u nas taky chodi s miminama a klidne na horory, ty deti to tam vetsinou prospi..osobne se nam to nelibi, ale co tak aspon je sranda, mini chlapika bysme sebou ale nevzali…mimochodem toho typka bych asi poslala nekam, zda se mi to hodne prestreleny, mohl to rict ale uplne jinak a hlavne se vsadim, ze to rekl, protoze ho nikdo nevidel, tady by si to netroufl, protoze by dostal pres hubu

  • Jo, taky mě to přišlo přes čáru… I když miminko bych do kina netahala, ale chápu, že v USA je kino součást kultury 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s