Kdo nás s naší povahou stvořil

aneb o přirozených porodech… 

Advertisements
Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

50 responses to “Kdo nás s naší povahou stvořil

 1. pana Čermáka pamatuji – na jeho žádost zrušili diskuzi pod jeho články na iDěsu (technetu) – narcis nesnáší kritiku. Dr. Koukolíka – jehož jméno jsem zahlédla, protože číst článek od „rozumbrady s tabletem v ruce“ nebudu – by si měl prostudovat znova a pořádně – jako ostatně všechny věci k nimž se vyjadřuje.

   • aha – to se omlouvám – to se mi neobjevilo – přiznávám, že jsem zahlédla jméno Čermák – a nevšimla si, že mi „chybí pár odstavců“. zkusím Logikův prohlížeč.

   • ani mi tak nevadí, že u p.Marka není povolena diskuze. Jeho prohlášení, že:“v optimálním prostředí a v optimálním duševním a emočním stavu (a v intimitě, teplu a šeru známého a bezpečného prostředí domova, tedy bez přítomnosti muže lékaře, který studoval jen patologie a nemoci) je rodička naprosto v bezpečí (a k traumatům a krvácení a potížím s odloučením placenty a poporodnímu blues či laktační psychóze prostě nedochází)“, je naprosto zcestné. Jenúfa nebyla sama. Dr. Koukolík, jímž se ohání – mezitím přehodnotil svůj postoj ke genetice, což Markovi ušlo (by se to už nehodilo). Rodila jsem dávno i nedávno. Podle tehdejších znalostí (sono v plenkách) – i s Logikem naprosto fyziologicky zdráva, vše bez komplikací, porody (bolesti nepočítám) -15 – 3,5minuty. Ukázalo se, že mám vrozenou vnitřní vadu a kdyby mi nepíchli vodu, zůstala jsem na sále. Takže za mě – rozhodně ambulantní porody. Jak píše OW – mě rodil obvoďák. S Logikem – byli milí, prostředí příjemné, a to bez úplatku a objednání a duly. Papírování počkalo. Takže – na rozdíl od Marka – nevidím situaci tak černě. Plácání o tom, že když není bonding – jsme poškození – odmítám jednoznačně.

   • taky mám vrozenou vadu dělohy a proto jsem nemohla rodit přirozeně… takže vím, co myslíš. Přesto s ním v mnoha věcech souhlasím a navíc, nebylo by to tak těžké to zařídit ani v našich podmínkách, kdyby byla vůle… (nemyslím porody doma, ale prostě přístup a prostředí v porodnicích). Na druhou stranu Marek je chlap a tudíž to má i přes veškerou snahu jen teoreticky 😀

 2. Sedmi, já nevím….
  Vím od zvěře, jak často se stává aby se normální porod změnil v drámo a jak málo stačí, aby z toho bylo neštěstí. Takže hlasuji pro porodnici. V českých podmínkách rozhodně.
  Rodila jsem dávno. Velice dávno. Porod byl vyvolán, přenášela jsem. S kapačkou v ruce se blbě pochoduje, takže horizontální poloha. Připouštím, že trvalejší společnost kohokoli by mi byla milá. Nicméně „finále“ bylo s porodníkem, porodní „bábou“, dětskou sestrou a posléze i pediatrem. Nástřih hráze se konal – rovná řezná rána se hojí rychleji než praskliny a tržné ranky. Po porodu, ještě před ustřižením pupečníku bylo dítě položeno na břicho a po povázání přiloženo k prsu. Až pak bylo odneseno k umytí, měření,vážení. A v povijanu znova přiloženo. Až pak „šlo“ na pokoj a já za dvě hodiny za ním. A byli jsme trvale spolu až do propuštění.
  Takže s panem Markem souhlasit nemohu.
  Domácí (plánovaně) porody se mi jeví značně riskantním podnikem.

  • neni to az tak o domacich porodech, jako spis o tom pristupu a prostredi… o respektu k rodici zene a jejim potrebam, ktere, pokud nejsou splneny – zakladni potreba bezpeci pri porodu napriklad – zpusobuji podvedome a hormonalni pozastaveni porodu. Takze pokud rodici zena prijde do porodnice do neznameho prostredi a k neznamym lidem, kteri po ni navic chteji spoustu informaci a nuti ji do veci, ktere ji nejsou prijemne, stava se velmi casto, ze kontrakce se zastavi, a aby se porod zase rozebehl, roztaci se kolotoc vmesovani do prirozenych procesu… od pichani vody, podavani oxytocinu, nastrihu hraze (neni pravda, ze musi dojit k natrzeni a navic, ze by se natrzeni hojilo hur nez siti, je to jenom to, co nam dokola tvrdi dr., protoze je to pro ne tak pohodlnejsi a „cistsi“). Nejsem ani tak pro porody doma, ale spis pro zmenu pristupu a prostredi… BTW vis, kdo prisel prvni s polohou vleze na zadech u porodu? Absolutne nefyziologickou polohou pro rodici zenu, ale pohodlnou pro dr.? ¨“Někteří učenci tvrdí, že změna porodní polohy byla zvráceným rozmarem krále Ludvíka XIV. (1635 – 1715), naproti Mauriceauovi (1637 – 1709). Od té doby, co si Ludvík XIV. údajně užíval dívání na porody, byl frustrován ztíženým pohledem na porod, když ženy rodily na porodní stoličce, proto podporoval novou polohu v leže. Trval také na mužských porodnících. „

   • Tak kdo vymyslel porod vleže jsem netušila.
    Ale třeba kozy si u porodu lehají 🙂 Samy.
    Každá porod vnímáme jinak a nejspíš každá máme i jinou „kliku“ na sestavení směny v porodnici. Je možné, že se i změnila praxe. Chodily jsme na ultrazvuk do spádové porodnice, nebylo neobvyklé, že ženu rodil její gynekolog obvoďák,když si to přála a předem si to s ním domluvila.
    Tohle je opravdu velice intimní a individuální.
    Když jsem čekala na odbavení placenty, tak přišla žena s rozběhnutým porodem. Papírování a dotazování se konalo po narození chlapečka.

 3. Já s panem Markem v podstatě souhlasím, nicméně o detailech jeho názorů by se dalo zcela jistě diskutovat. Před nedávnem jsem to zkusila na baby-cafe s anketou ohledně vlivu císařského řezu na průbojnost dětí (p. Marek tvrdí, že takové děti jsou pak neprůbojné a nedotahují věci do konce) a ukázalo se, že skutečnost tomu až tak neodpovídá. A že ona katastrofická vize císaře, kvůli které (slyšela jsem to i na předporodním kurzu) jsem pak měla v porodnici na pár hodin pocit, že jsem selhala, než jsem si to v hlavě přebrala trochu jinak, není zcela pravdivá. A tak to může být i s jinými věcmi.
  Nicméně přiznejme si otevřeně, že situace v mnoha porodnicích je prostě tristní. Ve srovnání s tím, jak jsme se rodili my (a o tom p. Marek mluvil hlavně v těch svých knihách, protože od té doby, co jednu z nich uveřejnil, si myslím, už hodně věcí posunulo k lepšímu), je to nebe a dudy, ale stejně. Já třeba rodila v Bohunicích, měla jsem vlastní porodní pokojík, na lékaře si stěžovat nemohu ani náhodou a to jsem byla mírně diskutující typ :-)) Mé kamarádky rodily v porodnici mého rodného města a v tom prostředí bych zřejmě neodrodila ani za 2 dny :-))))))
  Jako malá jsem si v nemocnici hrávala, pracovali tam oba dva mí rodiče – nemám z nemocnic žádné trauma. A přesto jak jsem do porodnice přijela, kontrakce přestaly. Večer 11.12., i pak ráno 12.12. (a to už byly po 3 minutách). Ještě se mě chytráci vyptávali na zaměstnání mého muže (v papírech teď stojí, že to nevím :-)))))Nemohla jsem si vzpomenout, byla jsem už v úplně jiném stavu mysli…
  Kdybych bývala zůstala doma, kdo ví, možná by se malá narodila ještě ten den. Takhle se narodila až druhý den ráno císařem….
  Ale možná by se byla doma nenarodila vůbec. To bohužel nikdy nezjistím….

  • s tím císařem mě to taky zajímá, asi se půjdu podívat do diskuze… já jsem kvůli Markovi a jeho názorům na přirozený porod měla kvůli tomu císaři taky trochu trauma, i když vím, že jinak to nešlo a že jsem udělala všechno pro to, abych rodila co možná nejpřirozeněji, prostě to nedopadlo… taky mi chvíli trvalo, než jsem si to srovnala a smířila se s tím. Dneska si myslím, že takových Marků by mělo být víc, protože by to prostředí pak vypadalo jinak, někdo by nutil doktory zamýšlet se víc nad tím, co a proč dělají a třeba by se celkově to prostředí zlepšilo. A někde se začít musí 🙂

   • Já jsem rozhodně vděčná za kohokoliv, kdo brojil za lepší podmínky v nemocnicích… vlastně by mě zajímalo, odkud přesně tyhle snahy původně přišly a jak se jim dařilo se s porodníky domluvit… vím jen, že to nebylo zpočátku vůbec jednoduché. Rozhodně to chce stále o tom mluvit, stále je co zlepšovat, požadovat po lékařích to, co potřebujeme. Rozhodně je dobré, že s ženami k porodu někdo chodí… ono při porodu není zrovna vhodná chvíle, aby se žena dohadovala s doktorem…
    Co se císaře týká, já si tenkrát řekla, že zážitek, že nemůžeš ven a někdo zasáhne a pomůže ti, je zcela určitě také velmi pozitivní zážitek. Na druhou stranu malá byla vždycky pohodové miminko i batole, dodnes se máločeho bojí… jediná věc, které se opravdu hodně bávala, bylo, když se manžel holil (taková ta bílá pěna přes obličej)… a roušek přes obličej u zubaře. To dostávala hysterické záchvaty. Pak jsem jednou viděla záběry z porodu císařem…. už předtím jsem si říkala, že to má možná z toho… teď jsem si tím téměř jistá.
    No, ale takových traumat člověk v životě ještě zažije… i tohle naštěstí překonala … a protože to nebyl porod v totálce narkóze, tak i k určitému náznaku bondingu došlo. No, zase je samostatnější od narození :-)))

   • Vidis, ja jsem zase dosla k tomu, ze May fobie ze zubare a ted i ze strihani nehtu je vlastne fobie z uziti kovovych nastroju u tela… (driv jsem strihala nehty klestickami na nehty, ktere byly z vetsi casti plastove – zadny problem nebyl. Ty se ale pri stehovani ztratily, koupila jsem celokovove a nejdriv se osivala, pak chtela u pohadky a pak cukala i u pohadky a neslo to vubec, pomohl az pilnik, papirovy…) takze ten cisar nejspis nejaky vliv ma, i kdyz na druhou stranu je May taky jinak naprosto pohodova, extrovert a hodne samostatna od malicka…

 4. K Jolaně (nejde mi přímo odpovědět :-))… také stojím za porody v porodnici už z toho prostého důvodu, že ideální žena nikde neexistuje a ještě hodně dlouho existovat nebude. A i ty, které jsou zdrávy a těhotenství proběhlo bez problémů (třeba já) nikdy nemůžou vědět, kde maj co zastrčeného, ať již po fyzické, nebo psychické stránce, co může při porodu ohrozit na životě jak je, tak to dítě.
  Podobné diskuze se neustále točí v opozici domácí porod vs. porodnice. Ale kdyby byly porodnice ženám, i těm, které jsou prostě na prostředí a chování personálu citlivější, vstřícnější, tak by nikoho ani nenapadlo chtít rodit doma.
  Jinak bonding a přirozený porod aj., aj. jsou podle mě určitě velice důležité… psychika člověka je křehká a vstup do života má zcela jistě velký vliv. Na druhou stranu vliv má i výchova v pozdějším věku a spousta dalších věcí, a ty všechny, stejně vyžadují ideální osoby (stejně jako personál v porodnici by musel být prostě ideální), a tak o ideálním věku bez agresivity si můžeme nechat ještě hodně dlouho (věčnost?) zdát, porodnice to za nás nevyřeší….
  Což ovšem neznamená, že je vše Ok, že se máme tvářit, že je vše Ok, a nesnažit se na problémy poukazovat a řešit. Rozhodně to může mnoha ženám a dětem výrazně pomoci, aby neměli pocit, že jim byl porod „ukradenej“… nespokojená žena, to je průšvih :-))))

   • shodneme se na tom, že na problémy je třeba poukazovat a řešit je. Rozhodně. Co mi vadí – je šíření nepravdivých dogmat, z nichž má více žen trauma spíš než užitek. viz. např. Sedmi a císařský řez. Mamina, co má dítko s PAS, protože neměla bonding?! Ženy, které prostě nemají a necítí mateřský cit – protože je před 35lety špatně odrodili- a jejich matky taky; transcendentní je (nejlépe třetí) porod a kojení. ?Jeho oznámení, citované výše (domácí porod=žádné problémy) osobně považuji za život ohrožující. Dr.Koukolík, jehož často užívá, přiznal daleko větší podíl genetice než p.Marek (a mnozí další) připouští. Jasně, že přeju maminám, co na rozdíl ode mně, nerodí „za tatranku“ – nejlepší přístup. Nechci je ale stresovat – ani předem ani potom.

   • no ja vim, on je ten Markuv pristup vlastne druhy extrem, reakce na ten extrem, ktery panoval a nekde jeste panuje dodnes, v porodnicich… snad se to casem srovna do nejakeho prijemneho modelu pro vsechny…

 5. S tím naprosto souhlasím, proč vyvolávat v ženách pocity viny a dojem, že s porodem padá a stojí život. Tak to není. Domácí porod rozhodně nerovná se žádné problémy. V tom se zcela jistě shodneme 🙂

  • domaci porod je velke riziko, zvlast u prvorodicky… ale pokud jsou nektere tehotne zeny natolik zoufale z toho, jak to chodi v pro ne dostupne porodnici a voli radsi tohle, neco je spatne…

   • Přesně, přesně, přesně. Přesně nad tím by se měli všichni ti, kteří tyhle ženy odsuzují, zamyslet. Ne „nezodpovědné přecitlivělé hysterky, my to zvládly, zvládne to každá“, ale měli by se praštit do hlavy a ptát se: „Proč, proboha, existuje někdo, kdo dá radši přednost riziku domácího porodu před tím úžasným bezpečím porodnice, které je nám tak drahé??“ Proč????? No, právě proto, že je něco VELMI, VELMI špatně, jen to někteří podceňují a nerespektují, zcela zjevně NERESPEKTUJí, pocity ostatních žen. A pak se divěj, že tam nechtěj….


   • takže jsem ráda za kohokoliv, kdo má veřejně odvahu říct, že je něco špatně… protože to je píchání do vosího hnízda…

   • K tomu mě napadá… zkus být žena, která si na něco stěžuje při vlastní porodu. Tomu teprve říkám odvaha…

   • no zas tak odvážná nejsem, proto jsem si to zaplatila… ale ideální stav to teda není…

   • Tak přece jen úplatky fungujou…, a já o tom vždycky jen slýchala.
    Já si naštěstí nemůžu stěžovat i bez úplatku. Byli všichni velmi vstřícní.

 6. To je také zajímavé. Ten porod císařem na tom videu byl zcela jasně pro dítě mnohem víc traumatizující než ten přirozený, přišlo mi to docela násilné. Zcela jistě to nějaké následky má, záleží jen na tom, jak hluboko se uloží a kdy se projeví. Jinak je také velmi samostatná, extrovertní, společenská a rozhodně si umí prosadit svou a věci dokončuje :-))))

 7. a) i když s Vámi jde kdokoli na sál – rozhoduje rodička (právní úprava) – proto se doporučuje vyřídit vše předem – nevím, jak je to jinde.
  b) s osvětou, kupodivu, začali lékaři – fr.dr.Odent, např. – dnes už existuje i žebříček porodnic, porodních domů atd.
  c) ttp://is.muni.cz/th/361790/ff_b/Promeny_v_pristupu_k_tehotenstvi_a_porodu_v_obdobi_socialismu_a_dnes.pdf

  • Tu bakalářku jsem prolétla… jsem přeci jen „starší“ generace, má sestra třeba ještě poprvé rodila v roce 1990, hodně jsem i předtím o tom, jak to chodí, slyšela. Představa, že při svém téměř 24 hodinovém pobytu v porodnici zažívám x ostatních porodů na stole uprostřed…. hmmm…
   Ale vím, že „hekárna“ s plachtama byla v naší porodnici v mém rodném městě i v roce 2006, když jsem rodila já, kámošky tam byly… tak nevím… možná bych nakonec porodila dřív, jen abych odtam vypadla :-)))

 8. Tyjo, tenhle článek mi připadá jako dost za hranou. Ne, že bych byla proti iniciativám, které by zlepšily prostředí v porodnicích, prosadily zavedení porodních domů apod., naopak, ale tohle jim podle mě dělá spíš medvědí službu – jakože „podívejte, co to chce za cvoky“. Ty iniciativy by měly být co nejserióznější, ideálně spolupracovat s lékaři – vybrala jsem si porodnici i na základě konzultace s jednou mladou lékařkou, která mi nastínila pozadí některých nemocničních postupů z té druhé strany, a nelitovala jsem; co pro mě bylo důležité (klid a šero u porodu, dítě hned na břicho, 2h bonding…), to jsem měla, klystýr se nestihl, s nástřihem jsem počítala předem a všichni byli slušní 🙂 ale v globálu je mi jasné, že je pořád co zlepšovat, že to moje minimum by mělo být samozřejmost všude. Ale tímhle podle mě cesta fakt nevede.

  • Jenze to je prave ten problem. Doktoru, kteri by to prosazovali, u nas moc neni. A ti, kteri byli, byli rychle umlceni nebo odejiti (viz CAP na Bulovce), protoze nezapadali do vetsinoveho systemu. Nevim, jaky je stav napriklad v mensich mestech, ale z toho, co vim, mi pripada, ze se to spis posledni dobou o neco zhorsilo, CAP zruseny, Vrchlabi zavrene, porodni asistentky nesmi asistovat… a nikdo, krom „cvoku“ uz se ani moc neozyva…

   • Vrchlabí zrušené? Porodní asistentky nesmí asistovat… to jako ani při nemocničních porodech… i tam jsou už zas hlavně doktoři??? To myslíš spíš ty domácí porody, ne?

   • PA nesmí k domácím porodům a ani nesmí tvoje PA asistovat aktivne u porodu vedeném v nemocnici, i když někde se to mlčky toleruje, ale nemluví se o tom veřejně… a Vrchlabí:
    „Porodnice ve Vrchlabí je od začátku prosince loňského roku uzavřená. Důvodem jsou podle Drymla údajně tuzemské zákony, kvůli kterým se prý porodnictví stává „superrizikovým“.
    „Ženy si stěžují i na to, že přirozený porod trvá příliš dlouho, tak jsme se rozhodli porodnici uzavřít,“ dodal.
    Zdroj: http://hradec.idnes.cz/umrti-ditete-nemocnice-vrchlabi-dac-/hradec-zpravy.aspx?c=A140331_133904_hradec-zpravy_pos

 9. Ja bych to řekla takto – před oběma porody jsem ležela v podobných článcích a knihách a bylo pro mě velmi důležité udělat všechno co nejlíp. Oba porody se mi více-méně povedly, zejména ten druhý a dal mi hrozně moc. Takže držím palce – sama vnímám, že porod je vysoce individuální věc a zcela nepřenosná zkušenost. Stejně jako věřím, že minimálně polovina probíhá v hlavě a alespoň já buď rodím, nebo odpovídám na otázky, přemýšlím a dohaduju se. Co jednou u jednoho porodu vyhovuje může jindy u jiného vadit. Netolerance, arogance, ponižování a nedostatek empatie vadí vždy a z hlediska konkrétní rodičky a dítěte je úplně jedno, jestli je to standart, nebo výjimka potvrzující pravidlo. Proto přeju ať se to prostě povede. Ať císařem, nebo přirozeně, nebo kdekoliv mezi a výsledkem je zdravé dítě a maminka, která vnitřně ví, že to celé zvládla.

  • hezky sepsane, souhlasim naprosto… ja mozna na toho Marka trochu „trpim“ protoze diky nemu a jeho clanku jsem se o to zacala vlastne vubec poprve zajimat vic…

   • Já před prvním porodem narazila na jednu jeho knížku a také mě hodně otevřela oči… a díky němu a díky předporodnímu kurzu jsem byla na porod mnohem lépe připravená. To lehké trauma po císaři mu ani nezazlívám, ono to do nás alternativci hustěj ze všech stran, jak je to špatně, těžko soudit, odkud pak to trauma přišlo 🙂 Naštěstí mě to brzo přešlo. Všechno prostě bylo tak, jak mělo být.

   • jo, to mas pak s kojenim podobne, a mozna jeste horsi, protoze to do tebe husti uplne vsichni, ne jenom „cvoci“…

 10. Takže PA nemocniční ano, ale když si přivedeš svou, tak tam bude tak nějak postávat, nebo čekat, až ji někdo k něčemu pustí?
  A pak se diví, že ženy radši budou rodit doma….
  Asistence certifikované PA snad není přehnané přání hysterické rodičky….

 11. pravda taky je, že v Česku je péče jiná než na Moravě (což je fakt) ttp://www.evalabusova.cz/rady/porodnictvi.php – a v Praze odlišná naprosto. Nová právní úprava je zajímavá – ttp://zpravy.ihned.cz/c1-61437440-porod-v-nemocnici-porodni-asistentka a jak je vidět, je třeba se ozývat. Třeba tady ttp://candigliota.blog.respekt.ihned.cz/43-162573180-1-59909990-Rb1000_d-64#162573180
  Každopádně – podle diskuzí „s holkama“ – je to vždy o lidech.

 12. tady je to moc hezky vysvetlene: Ženy ho v přibývající míře chtějí vnímat jako něco normálního a pozitivního. Porodnická péče má ale i nadále spíš „nemocniční“ podobu, evokuje blízkost nějaké patologie. A mnoho porodů, vlastně čím dál víc, probíhá s komplikacemi. Přitom milování, porod i kojení jsou nedílnou a zdravou součástí přirozené sexuality ženy. Pomáhají nám to pochopit moderní výzkumy. Při všech těchto procesech dochází k vylučování hormonu oxytocinu, jemuž se přezdívá hormon lásky. Během milostného styku aktivuje vejcovody a dělohu, aby snáze došlo k oplodnění, během porodu pomáhá otevřít děložní hrdlo, při kojení zaplavuje ženu pocity náklonnosti k miminku a celkově upevňuje vztahy mezi členy nové rodiny. Oxytocinu se ale také říká „plachý hormon“. Jakmile žena z nějakého důvodu není v pohodě, třeba má strach nebo postrádá soukromí, oxytocin se vyplavovat přestane a spontánní procesy bývají narušeny. Současná péče nám přirozený oxytocin často odhání, a ten umělý, kterým porody běžně urychlujeme, neumí nahradit jeho posilující láskyplné působení. http://www.evalabusova.cz/rady/matky.php

  • To zatraceně neumí… je příliš razantní 🙂
   Když jsem prolétala ty Jolaniny odkazy vzpomněla jsem si, jak jsme s ostatními maminkami v nemocnici kroutily hlavami nad tím, co nám, šestinedělkám, kojícím, nosily za jídlo :-)))))) Nadýmavé, nadýmavé… spoustu věcí, které jsem pak doma na hodně dlouho vyřadila z jídelníčku.

   • no to už je takový detail, ta „dieta“… já jsem si nechávala nosit jídlo z domova…

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s